Wyszukiwarka

Logowanie

Zarejestruj się

Wypadek samochodowy we Francji – radzimy co robić, jak uzyskać odszkodowanie.

Wyjazd samochodem do Francji – wspaniała kuchnia i piękne krajobrazy.

Wypadek we Francji z udziałem polskiego samochodu nie jest niestety niczym niezwykłym. Wyjazd własnym samochodem do urokliwego Paryża, lawendowej Prowansji, we francuskie Alpy czy na Lazurowe Wybrzeże to coraz częściej podróż będąca w zasięgu portfela Polaków. Jak zatem wywalczyć odszkodowanie za wypadek we Francji od francuskiego ubezpieczyciela? Przede wszystkim pokazać ubezpieczycielowi jasny dowód winy kierowcy francuskiego – bez tego nie ma co marzyć o odszkodowaniu od francuskiej firmy ubezpieczeniowej.

Stłuczka lub mniejszy wypadek we Francji – czy warto wzywać policję.

Interclaims sp. z o.o. radzi – jeżeli miałeś we Francji drobną stłuczkę lub wypadek, w którym nikt nie ucierpiał, postaraj się unikać wzywania miejscowej policji. Francuska policja jest bardzo opieszała. Nigdy nie rób w ten sposób, że odjeżdżasz z miejsca wypadku we Francji z pustymi rękami pozostawiając sprawę sporządzenia notatki w ich rękach. Po pierwsze, francuski ubezpieczyciel odmówi wtedy wypłaty odszkodowania aż do czasu, kiedy uzyska raport policji, a to zajmie długie miesiące. Po drugie – jeżeli nie było w wypadku osób rannych to notatka francuskiej policji będzie raczej zawierała zeznania obu stron, a siłą rzeczy Ty, z uwagi na barierę językową wypadniesz w tym starciu mniej korzystnie.

Pamiętaj zatem: masz drobny wypadek we Francji? Nie wzywaj policji, tylko spisuj razem z francuskim kierowcą oświadczenie o zdarzeniu, zrób zdjęcia tuż po wypadku, żeby pokazać jak były ustawione auta w momencie wypadku, a jeśli policja już przyjedzie na miejsce zdarzenia to zasugeruj, aby pomogli Tobie i kierowcy francuskiemu wypełnić wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym.

 

Zdecydowanie jednak lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie zebrać materiał dowodowy pozwalający na zgłoszenie szkody z winy francuskiego kierowcy bezpośrednio do francuskiego ubezpieczyciela sprawcy lub do jego reprezentanta w Polsce. Co zatem należy zrobić?

Wypadek we Francji – jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania od francuskiego ubezpieczyciela

Podstawą ustalenia odpowiedzialności za wypadek we Francji jest druk „Constat amiable d’accident” – czyli znany z polski druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym.

UWAGA: Francuzi słyną z niechęci do używania innego języka niż ich mowa ojczysta, dlatego zdecydowanie zalecamy wypełnianie druku francuskiego. Warto zatem dysponować przy okazji polską wersją tego druku. Należy zwrócić uwagę, aby numer rejestracyjny francuskiego pojazdu, dane jego kierowcy oraz nazwa ubezpieczyciela były wypełnione czytelnie. Koniecznie należy zaznaczyć właściwe kwadraty opisujące zdarzenie w taki sposób, aby jasno wynikało z nich kto zawinił. Warto również dokładnie narysować szkic wypadku z uwzględnieniem kierunku jazdy obu pojazdów, a także dopilnować, aby francuski kierowca podpisał ten dokument (na dole). Należy oczywiście pamiętać także o zrobieniu zdjęcia lub kopii prawa jazdy francuskiego kierowcy oraz polisy i dowodu rejestracyjnego francuskiego pojazdu. Wszystkie te dokumenty prosimy przesłać na adres mikuchholowanie@gmail.com.

Wypadek we Francji – co jeśli nie mamy druku wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym?

Co jeśli nie mamy polskiego druku oświadczenia o zdarzeniu drogowym i nie jesteśmy pewni, czy wypełniony druk po francusku w pełni oddaje to, co wydarzyło się na drodze? ZAWSZE w takiej sytuacji należy wykonać szkic zdarzenia (możliwie dokładny), zebrać dane świadków, a także zrobić kilka zdjęć z miejsca zdarzenia pokazujących ustawienie pojazdów względem siebie po zdarzeniu.

PAMIĘTAJMY: Jeżeli istnieje jakikolwiek spór co do oceny zdarzenia, należy wezwać policję. Nie bójmy się bariery językowej, policjantom zawsze można narysować naszą wersję zdarzenia, oni zaś pomogą wypełnić francuskojęzyczny druk wspólnego oświadczenia szkody. Warto jednak wyraźnie poprosić ich o pomoc w wypełnieniu wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, a nie zdawać się na ich raport ze zdarzenia. Nigdy nie opuszczaj miejsca kolizji we Francji z pustymi rękami!

Wypadek we Francji – zadzwoń do nas z miejsca wypadku i uzyskaj bezpłatną poradę.

Gorąco polecamy również kontaktowanie się z pracownikami Interclaims sp. z o.o. nawet z miejsca zdarzenia – w razie potrzeby wyjaśnimy telefonicznie jak narysować szkic zdarzenia, i które kwadraty zaznaczyć, jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu 730 498 467 – miałeś wypadek we Francji  – zadzwoń, zrobimy wszystko, abyś odzyskał pełne odszkodowanie. Wykonanie telefonu nie wiąże Cię z nami żadną umową i nie ponosisz z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Wypadek we Francji – dlaczego ciężko jest uzyskać odszkodowanie od francuskiego ubezpieczyciela – przykład z życia.

Od wielu lat we Francji funkcjonuje tzw. prawo Badintera, które w przypadku braku jednoznacznego wskazania winnego, pozwala na wypłacenie odszkodowania z polis obu uczestników wypadku. W związku z tym często kierowcy francuscy idą w zaparte i nie przyznają się do winy, aby w ten sposób również dostać odszkodowanie z polisy drugiego kierowcy. Dlatego tak ważne jest, abyś dysponował materiałem dowodowym pozwalającym na przypisanie pełnej winy kierowcy francuskiemu.

Dlatego też korzystaj z rad Interclaims sp. z o.o., a jeżeli masz problemy na miejscu wypadku nie wahaj się do nas zadzwonić, nr 730 498 467 jest do Twojej dyspozycji.

Wypadek we Francji – nie podejmuj pochopnej decyzji o holowaniu pojazdu do Polski

Pamiętajmy również, że nie można pochopnie podejmować decyzji o holowaniu pojazdu z Francji do Polski. Jeżeli Twój pojazd nie może z powodów prawnych lub technicznych jechać w dalszą drogę, również skontaktuj się z nami. Decyzja o jego holowaniu należy do ubezpieczyciela. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciel może zgodzić się wyłącznie na naprawę tymczasową, wtedy pomożemy Ci znaleźć warsztat naprawczy, który rozliczy koszty naprawy bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Jeżeli padłeś ofiarą wypadku we Francji i zastosowałeś się do naszych rad możesz być spokojny – otrzymasz nie tylko pełne odszkodowanie, ale również zwrot kosztów świadczonych przez nas usług.

Źródło: www.interclaims.com.pl .

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze!